Irodalmi műveim

Irodalmi műveim

Bagala Zsolt: Igénytelen szórakoz(tat)ás, 10. rész – Karikatúra

2020. július 16. - Bagala Zsolt

12 éven aluliaknak nem ajánlott tartalom!

Van, aki szereti, van, aki utálja, de abban biztos vagyok, hogy mindenki hallott már a japán rajzfilmek, az anime világáról. A témakörben rengeteget lehetne írni eme stílus műfajairól, mely a humoron, az akción, vagy a sci-fi világán keresztül mutatja be a cselekményt, viszont én most csupán egyet szeretnék kiemelni. Az elmúlt nagyjából két évtized egyik leghíresebb és legjövedelmezőbb sorozata a Naruto volt, mely 2002 októberében debütált. A címszereplő egy árva nindzsa növendék, akitől a falubeliek elfordulnak, így megfogadja, hogy annak vezetőjévé válik bármi áron. A műsorban minden megvan, ami csak kell a sikerhez: akció, dráma, barátság, szerelem, vizuális poénok, így nem csoda, hogy több folytatást és egészestés filmeket is kapott.
2006 Áprilisában Fun with Akatsuki1 című sorozatával egy izraeli fiatalember, Alex Novikov, művésznevén Omnistrife, a feljebb említett sorozatból kiindulva egy új műfajt alkotott. A rövid videóban Movie Maker és Paint alkalmazással, meg persze saját hangfelvétellel, parodizálta ki a Naruto antagonista szervezetét, az Akatsukit. Videói hamar hatalmas sikert arattak, főleg az amerikai fiatalok körében, ám túl szép volt, hogy sokáig tartson. A rajongótábor idővel zaklatni kezdte Novikovot, aki egyéb választása nem lévén, végül egy hamis bejelentést tett családján keresztül, miszerint egy palesztin pokolgép robbanását követően elhunyt.
Az új műfaj több magyart is megihletett. 2008 környékén Fekete Dani indította el Egy Akatsukis élete2 című sorozatát, mely a magyar rajongók között komoly sikereket ért el. A szervezet tagjait Dani hétköznapi fiatal felnőttként mutatja be, így a célközönség nagyon is jól tudott azonosulni velük. Novikov stílusát követve, a fiatalok mindennapi életébe ad betekintést, legyen szó akár barátságról, szerelemről, bulizásról, vagy veszekedésről. Időközönként feltűntek híres filmek, sorozatok vagy játékok szereplői is, akik hol segítették, hol hátráltatták a cselekményt. A sorozat 31 részt és egy filmet élt meg, majd 2012-ben váratlanul véget ért.
Szintén sikeresnek mondanám Horváth Zoli, alias Yoko, Hebis barmok3 című sorozatát. Bár ez is a Naruto univerzumából merít, itt a központban egy másik rebellis szervezet, a Hebi áll. Hasonlóan az előbb említett műhez, itt is szereplők fiatal felnőttek, ám a szerző rengeteg új karaktert talált ki a sorozat érdekében. A sorozatban Sasuke, Karin, Juugo, Suigetsu és Tutu mellett komoly szerepet kap egy Holdról származó űrlény, Füves Cs is, aki szülei halálát akarja megbosszulni. Yoko a sorozatot 2009 szeptemberében kezdte és a 17. résszel, 2012 tájékán fejezte be.
Színvonalát tekintve talán nem üti meg a mércét, de mindenképp meg kell még említenem Markov Espada club4 című sorozatát. Hasonló ugyan az előző paródiákhoz, ám itt nem a Naruto, hanem egy másik híres anime, a Bleach világából merít az alkotó. Bár a rajztechnikát nem bírálom, sok felnőtt poént nem ajánlanék a fiatalabb nézőknek, különösen, mivel ezek nagy része szexuális jellegű. A 2011 és a 2014 között készült mű 12 részt és egy filmet foglal magába.
A legfőbb gond a fent említett paródiákkal mégis az, hogy a készítőik, a mára már 30 év körüli felnőttek, időbeosztása nem enged meg nekik egy ilyen időigényes hobbit. Sajnos ez egyben azt is jelenti, hogy a megkezdett sorozatok cselekménye befejezetlen maradt, így okozva csalódást hűséges rajongótáborának.


1. https://www.youtube.com/watch?v=UqceF_0nMgM
2. https://www.youtube.com/watch?v=SF9b7VULEc8
3. https://www.youtube.com/watch?v=ObXX0JPqcXc
4. https://www.youtube.com/watch?v=45MP5jTLoxA

süti beállítások módosítása