Irodalmi műveim

Irodalmi műveim

Bagala Zsolt: Igénytelen szórakoz(tat)ás, 12. rész – Hibrid

2020. november 22. - Bagala Zsolt

A hibrid, azaz több műfajt ötvöző filmek nagy népszerűségnek örvendenek az 1900-as évektől egészen napjainkig. Bár technikailag egy film már akkor is hibridnek minősül, ha egy másik műfajból akár csak pár másodpercnyi is szerepel benne, most csak azokat említem, melyeknél ezek egyforma mértékben voltak jelen. Ebben a részben kizárólag az élőszereplős/animált hibrid filmekről lesz szó, aranykoruktól egészen a jelen filmvilágának ötlettelen árnykoráig.
Az 1988-as Roger nyúl a pácban1 című film az év egyik legsikeresebbje volt. A humortól kezdve, a krimin át, egészen a szerelmi szálig minden megtalálható benne, a két főszereplő, Bob Hoskins és Christopher Lloyd alakítása pedig csak hab a tortán. Az animált szereplők sem tűntek feledésbe a film lecsengése után, Roger feleségét, Jessica Rabbitet mai napig a legvonzóbb animált szex szimbólumként tartják számon, míg a másodlagos gonosztevők, a firkarendőrség tagjai, komoly rajongótábort építettek fel az évek alatt. A film kapott egy folytatást képregény formájában, melyet eredetileg 1989-től terveztek megfilmesíteni, ugyancsak Bob Hoskinsszal a főszerepben, ám erre a színész 2014-es haláláig nem került sor. 2022-re tervezik a film folytatását, mely inkább az első film előzményére és a szereplők múltjára épít majd, de jelen pillanatban kérdéses, hogy a projektből lesz e bármi is.
Hasonlóan sikeresnek mondhatja magát az 1996-os Space Jam – Zűr az űrben2 is. A film főszereplője a 80-as, 90-es évek egyik legismertebb NBA játékosa, Michael Jordan, de hosszabb-rövidebb szerepet kaptak ismert színészek is, mint Bill Murray vagy Wayne Knight. A film egyik szála Jordan magánéletét mutatja be, míg a másik a Jordan és a Bolondos Dallamok (Looney Tunes) szereplőinek kosárlabda-mérkőzését a Mamlasztárok csapata ellen. A film humoros, kedvelhető, viszont nehéz behatárolni, hogy ki is volt a célközönség. A gyerekeket ugyanis aligha köti le Jordan magánélete, míg a leegyszerűsített cselekmény a felnőttek körében inkább unalmasnak hatott. 2021-re várható ennek a filmnek is a második része, melyben LeBron James alakítja majd a főszerepet.
A 2003-as Bolondos Dallamok – Újra akcióban3 című film viszont komoly bukás volt. Hiába szerepeltek benne nagy nevek (pl. Brendan Fraser, Timothy Dalton, vagy Steve Martin), a sztori csupán az ACME gyár őrült igazgatójának terve körül forog, hogy mindenkit majommá változtasson a bolygón. A karakterek jellemvonásai nincsenek jól kidolgozva, a sztori tele van klisékkel, a gonosztevőnek semmilyen indítéka nincs és a szokásosnál is több és főleg indokolatlan „cameo” (pillanatnyi vendégszereplő) van benne a kelleténél.
A napokban megjelent, 2021-re várható Tom és Jerry film előzetese a nézőkben vegyes érzéseket váltott ki. Elsősorban, az a kérdés vetült fel, hogy miért kell a Disney-t majmolni, miért kell minden sikeres franchise-ból folytatást készíteni. Nyilvánvaló, hogy a pénz motiválja a producereket, ám ez az utóbbi időben a minőség rovására ment. William Hanna és Joseph Barbera 1940-ben alakult macska-egér párosa, bár megjelenésükben állatok, tulajdonságaik által emberivé váltak. Az 1992-es Tom és Jerry a moziban4 című rajzfilm pontosan ezt tette tönkre. A címszereplőkről kiderül, hogy tudnak beszélni, ezzel híres mimikájuk el is tűnik a vászonról. A sztori pedig egyáltalán nem illik a folyton marakodó duó világába – egy Robin Starling nevű lánynak, aki megszökött gonosz gyámjától, segítenek megtalálni az apját. A bevétel alig fedezte a kiadásokat és félő, hogy a korábban említett erőltetett folytatás is erre a sorsra jut.

1. https://videa.hu/videok/film-animacio/roger-nyul-a-pacban-1988-qs8QJvEhNQhykqrp
2. https://videa.hu/videok/film-animacio/space-jam-zur-az-urben-1996-film-teljes-dKneaqXwnRr4U4p1
3. https://videa.hu/videok/film-animacio/bolondos-dallamok-ujra-bevetesen-hd-bevetes-bolond-dallam-NfefHcIoTPHc3Zhj
4. https://videa.hu/videok/film-animacio/tom-es-jerry-a-moziban-1992-82-perc-tkQV0ERXbnAq6iFa

süti beállítások módosítása